Loader

Hikayemiz

Sivil Toplum Kuruluşlarının kuruluş amaçlarını gerçekleştirmek için gelir elde etmesi gerekir. Gelir elde etmek denince  çoğu  sivil toplum kuruluşunun aklına ayni ve nakti bağış istemek gelir.  Çoğu STK'larının bu talepkarlığı, toplumda duyarsızlık ve kurumsal güven problemi yaşatmaktadır. Özürlüler Vakfı olarak bu durumun farkındayız.  Bu yüzden bizde  bağımsız kalmamızı sağlayacak ekonomik imkanlara kavuşabilmek ve  amaçlarımızı  gerçekleştirmek için gerçekçi, kalıcı, somut çözümler üretebilmek için bir proje ürettik.

Yıllarca bireylerin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için çalışmalar yapan bir kuruluş olarak, kendimize yeni bir alan açmamız zor olmadı. Sağlıklı besinin ve sağlıklı beslenmenin önemini daha da önemlisi, bu konunun sadece engellileri değil herkesi ilgilendirdiğini biliyoruz.

Alan çalışmalarına başladık, uzun bir yoldu bizimkisi, hata yapma payımızın az olduğu, riskli bir tercihti. Sürekli gelişen öğrenmeye açık, fizibilitesini yapmış, nasıl başarabilirim yerine nasıl daha iyisini yapabilirim, geliştirebilirim anlayışını benimsemiş olmamız karşılaştığımız zorlukları aşmamızı sağladı.
Özürlüler Vakfı olarak “Gülümseten Dükkan Projesi” kapsamında Türkiye'nin birçok ilini gezerek, sahada yaptığımız incelemeler ve araştırmalar sonucunda ürün yetiştirmenin zorluğunu gördük, çiftçilerimizle kurduğumuz organik bağ yeni fikirler üretmemize olanak sağladı.

Doğal ve organik tarım yapan üreticilere baktığımızda, burada geleneksel yöntemlerle üreten fakat ürünlerini satmak için pazar bulmakta zorlanan kadınlarımızı gördük.

Kadınlarımızın ürettiklerini tek bir marka altında topladık  ''Gülümseten Dükkan''

 “Gülümset” diyerek, tek bir kişiden çıkarak çoğalan ve bireysel hareketin toplumsal harekete dönüştüğü kolektif bir yapı oluşturmak istedik. Bağış toplama aşamasının ilerisine geçip kişileri bir paylaşımın içine sokmayı, pazarlığı-alışverişi aşan bir bağ kurmayı hedefledik.  Projeye ne şekilde dahil olursa olsun, her katılımcının yaşam standardını yükseltmeyi amaçladık. Sağlıklı beslenen sağlıklı bir nesil; emeğine sahip çıkan kadınlar ve kendi hakkını savunabilecek güçte engelliler hayal ettik. 
 
Gülümseten Dükkan bugün itibariyle kocaman bir aile oldu. Paylaştıkça kazandığımız, kazandıkça paylaştığımız,  hedeflediği projelerine koşar adımlar ile ulaşmış, belirlemiş olduğu misyonuna asla “tamam” demeden ilk günkü iştahla sürdüren, başardıkça daha da genişleyen, gücünü harcanan emeklerin karşılığında aldığı gülümseyen yüzlerden alan projemize;

" DOĞAL OLARAK KATILMAZ MISINIZ?"